Czy najdroższe kawy świata są warte swojej ceny?

Czy najdroższe kawy świata są warte swojej ceny?

Naprawdę drogiej kawy nie zamówisz w kafejce na rogu i nie znajdziesz jej na półce w osiedlowym dyskoncie. Już szybciej w luksusowym hotelu, gdzie za jedną filiżankę Black Ivory zapłacisz okrągłe 50 dolarów. I choć nawet dziecko wie, że kawa kawie nierówna, to ceny tych najdroższych mogą wbić w ziemię. Poznaj 3 najdroższe kawy na świecie..

Kopi luwak

Kawa luwak pochodzi z południowo-wschodniej Azji, w większości z Sumatry, Jawy, Bali, Celebes i Timoru Wschodniego. Roczna produkcja nie przekracza kilkuset kilogramów, a głównymi odbiorcami pozostają niezmiennie Stany Zjednoczone i Japonia. Cena w dużej mierze zależy od tego, czy ziarno pozyskiwane jest od zwierząt klatkowych, czy od osobników pozostających na wolności. Za jeden kilogram trzeba zapłacić od 100 do 1.300 dolarów (US).

Kopi Luwak jest kawą wyjątkową, nie tylko ze względu na smak i aromat, choć tu oceny są dość rozbieżne, ale i z uwagi na sposób jej wytwarzania. Zebranym ziarnem kawowym karmi się cywetę, niewielkie zwierzątko, które miejscowi nazywają luwakiem. Ziarno przechodzi przez przewód pokarmowy luwaka, po czym zostaje wydalone w postaci niestrawionej. Całe ziarna wybiera się z tak, tak! z odchodów zwierzęcia i poddaje dalszej obróbce.

Kawa Luwak, pomimo zaporowej ceny, sprzedaje się doskonale, i to wbrew protestom organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt. Sam proces produkcyjny określa się jako wysoce nieetyczny. Luwaki odławia się ze stanu dzikiego i zamyka w ciasnych klatkach, w których szybko dokonują nieszczęśliwego żywota.

Black Ivory

Black Ivory pochodzi z Tajlandii i jest jedną z najdroższych kaw na świecie. Cena za jeden kilogram tej kawy może sięgnąć 2000 dolarów. Podobnie jak w przypadku kawy luwak, do jej produkcji wykorzystuje się zwierzęta, w tym przypadku słonie, które karmi się ziarnami arabiki. Następnie z odchodów tych zwierząt wybiera się niestrawione ziarna i poddaje dalszej obróbce. Z 33 kg ziaren po przejściu przez przewód pokarmowy słonia do dalszej produkcji nadaje się zaledwie 1 kilogram.

Niewielka roczna produkcja ma się nijak do tysięcy kilogramów, jakimi obraca rynek. Black Ivory, ze względu na duży popyt i wysoką cenę, jest często fałszowana.

Hacienda La Esmeralda Geisha

Esmeralda Special pochodzi z Panamy z plantacji Hacienda La Esmeralda. To kawowy luksus w czystej postaci i bez dwóch zdań jedna z najlepszych kaw na świecie. Sprzedaje się ją raz w roku na specjalnej aukcji, a ceny mogą się różnić, zależnie od rocznika. Hacienda La Esmeralda Geisha należy do najdroższych kaw świata, a ze względu na liczne nagrody i wyróżnienia uchodzi za najbardziej utytułowaną kawę na świecie. Jest naturalnie słodka w smaku i wyróżnia się intensywnym aromatem, który określa się jako cytrusowo-kwiatowy. Niezwykły bukiet zawdzięcza krystalicznie czystemu powietrzu, specyficznej glebie i górskiemu klimatowi, a także pracochłonnemu, niezwykle starannemu procesowi obróbki.

Czy najdroższe kawy na świecie są rzeczywiście najlepsze? Niekoniecznie, bo zdaniem kiperów zarówno Kopi Luwak, jak i Black Ivory uchodzą za kawy mocno przereklamowane, płaskie w smaku, żeby nie powiedzieć drewniane, ogólnie bez wyrazu. Stanowczo nie są warte ceny, jaką trzeba za nie zapłacić. Ich produkcja jest wątpliwa etycznie i naraża na cierpienie i przedwczesną śmierć wykorzystywane bez żadnych skrupułów zwierzęta.

Zupełnie inaczej rzecz się jednak ma w przypadku panamskiej Esmeraldy. Ta kawa jest uznaną znakomitością i, zdaniem kiperów, jest warta swojej ceny. Miłośnicy aromatycznego napoju zapewne z zadowoleniem przyjmą wiadomość, że Hacienda La Esmeralda Geisha jest dostępna w Polsce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *