Co warto wiedzieć przed zakupem białej herbaty

Co warto wiedzieć przed zakupem białej herbaty

Biała herbata jest jedną z sześciu odmian przyjętych w klasyfikacji technologicznej. Pierwsze wzmianki o bohaterze naszego artykułu pochodzą z początku XII wieku. Mowa o Bai Hao Yin Zhen (Srebrne Igły), najsłynniejszym i najcenniejszym przedstawicielu tej grupy. Pisano o niej w traktacie historycznym za panowania cesarza Huen Zonga, który darzył tę odmianę wielkim szacunkiem. Masowa produkcja rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku, kiedy to biała herbata trafiła do Europy po zniesieniu embarga na jej eksport.

Dlaczego nazwa herbaty białe? Nazwa pochodzi od koloru pąków z puszystymi plamkami. Ideą białych odmian jest zachowanie oryginalnego wyglądu liści herbaty rosnącej na krzewie kamelii, zachowanie jej naturalności.

Obalanie mitów

Naszą wycieczkę zaczynamy od obalenia kilku popularnych mitów na temat białej herbaty:

Do produkcji białej herbaty produkcji wykorzystuje się specjalny rodzaj liści

Z pewnością istnieją rodzaje krzewów, które wytwarzają najlepsze liście i pąki. Biała herbata, jak każdy inny rodzaj herbaty, może być produkowana z niemal każdego surowca.

Najzdrowsze są odmiany białe

Na pierwszy rzut oka założenie to wydaje się logiczne. W końcu liście prawie nigdy nie są przetwarzane, co oznacza, że zachowują wszystkie swoje właściwości zdrowotne. Antyoksydanty i witaminy w białej herbacie jest rzeczywiście obfite. Jednym „ale” jest niska zawartość ekstraktu. Oznacza to, że podczas parzenia większość składników po prostu nie trafia do naparu. Wynika to z jego minimalnego przetwarzania, w którym błony komórkowe nie są uszkadzane, a wszystkie składniki odżywcze pozostają w środku. W rezultacie, korzyści płynące z białej herbaty są porównywane z innymi odmianami: na przykład z zieloną i czerwoną herbatą, które nie są tak bogate w skład chemiczny, ale mają wysoką ekstraktywność.

Im młodsze, tym droższe

Również mit. Błędne jest przekonanie, że herbatę należy wypić w ciągu 3-5 miesięcy od jej zebrania. W rzeczywistości, wysokiej jakości białe odmiany codziennie zyskują nowe korzystne właściwości.

Najlepsza temperatura parzenia to poniżej 80 stopni

Wszystko jest inne dla każdej odmiany herbaty. Silver Needles, na przykład, nadaje się do warzenia piwa i otwiera się lepiej w wodzie o temperaturze 90-100 stopni.

Na temat fermentacji

„Zabijanie zieleni” to etap, który nie istnieje w procesie produkcji białej herbaty. Co to znaczy? Że aktywne enzymy, które biorą udział w utlenianiu są w pełni zachowane w liściach. W związku z tym fermentacja (stopień utlenienia) jest nieco wyższa niż w przypadku herbat białych. Waha się ona od 5 do 10%. Jest to widoczne zarówno w kolorze wody, jak i w jakości organoleptycznej białych odmian. Ich napar jest ciemniejszy, a smak gęstszy niż w przypadku odmiany zielonej.

Nasuwa się więc logiczne pytanie: dlaczego liść białej herbaty nie ulega całkowitemu utlenieniu podczas produkcji (pełny cykl produkcyjny trwa średnio nieco ponad dobę)? Odpowiedź brzmi: liście nie są miażdżone przed suszeniem powietrzem, więc błony komórkowe nie ulegają deformacji i nie wydzielają soku. W rezultacie fermentacja przebiega bardzo powoli i nie tak jak w przypadku innych odmian. W procesie fermentacji powstaje mniej produktów utleniania niż w przypadku odmian oolong, puerh i innych zielonych herbat. To tłumaczy tak specyficzny smak charakterystyczny dla białych herbat.

Pochodzenie geograficzne

Chiny, co jest dość przewidywalne, są światowym liderem w ilości produkowanej białej herbaty. Stanowi ponad 90% wszystkich dostaw. Centrum stanowi prowincja Fujian, która słynie również z czerwonych odmian i ciemnych oolongów (rodzaj półoksydowanej herbaty ).

Większość krzewów, które dostarczają surowców do jego produkcji, rośnie w hrabstwie Fuding, niedaleko gór UI. Tutaj powstają idealne warunki do pysznych zbiorów: delikatne pąki i młode liście. Chmury, mgły, gęste lasy, bliskość wybrzeża.

Pozostałe 10% światowej produkcji pochodzi ze Sri Lanki i Indii. W tych krajach jest również wysoko ceniony i produkowany głównie na eksport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *