Papier pakowy – produkcja i wykorzystanie

opakowania

Papier pakowy – produkcja i wykorzystanie

Papier pakowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów, stosowanych do zabezpieczenia transportowanych produktów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że jest surowcem w stu procentach ekologicznym: on sam jest biodegradowalny, a możliwości jego ponownego użycia (recyclingu) nie są niczym ograniczone.

Papier pakowy – podstawowe informacje

Papier został wynaleziony w Chinach w początkach naszej ery. Pierwotnym jego zastosowaniem było użycie do celów piśmienniczych, jednak w chwili. gdy jego cena stała się niższa, w wielu miejscach świata zaczęto stosować papierowe opakowania. Najprostszym z nich jest tani i wytrzymały papier pakowy. Może on być użyty zarówno do celów indywidualnych użytkowników (w przeszłości często stosowano pakunki, zabezpieczone tym materiałem, jako substytut opakowań z tektury – na przykład przy przesyłkach pocztowych), jak i w przedsiębiorstwach.

W tych ostatnich zastosowanie papieru pakowego może być wielorakie. Oprócz opakowań zbiorczych (np. książek czy artykułów AGD) można go bowiem wykorzystać jako materiał amortyzacyjny. Wszelkiego rodzaju przekładki, podkładki czy wypełnienia z papieru pakowego są obecnie spotykane przez każdego z nas – na przykład w przesyłkach kurierskich.

Dlaczego papier pakowy jest tak popularny?

Na rosnącą popularność papieru pakowego mają wpływ liczne czynniki.

Wskazana na wstępie ekologiczność tego rozwiązania jest bez wątpienia jednym z nich. Papier pakowy może być z łatwością wytworzony z materiałów odnawialnych. W procesie produkcji można przy tym użyć surowców z recyclingu (makulatury), a sam papier pakowy, po użyciu, może z łatwością być poddany przeróbce. Gdyby jednak nawet do niej nie doszło, papier pakowy w krótkim czasie rozłoży się w środowisku naturalnym. Jest więc znacznie bardziej ekologiczny np. od typowych opakowań foliowych.

Podobne artykuły:

Równie istotna jest jego niska cena i powszechna dostępność. W wielu sytuacjach papier pakowy jest najprostszym z możliwych rozwiązań, jeżeli idzie o opakowania ekspediowanych produktów. Łatwo można zakupić go w tradycyjnym handlu stacjonarnym, dostępny jest również w sklepach internetowych. Sprzyja to powszechnemu użyciu tego surowca, tak do celów indywidualnych, jak i w przemyśle bądź handlu.

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów papieru pakowego, różniących się gramaturą i zastosowaniem. W wielu wypadkach możliwe jest więc dostosowanie jego rodzaju do specyfiki naszej działalności. Dzięki temu materiał ten, przy całej swej uniwersalności, jest możliwy do zastosowania w wielu specyficznych dziedzinach działalności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *