Dlaczego warto pić czerwoną herbatę pu-erh?

Dlaczego warto pić czerwoną herbatę pu-erh?

Aromatyczna, o wyjątkowym smaku i pięknym kolorze – czerwona herbata cieszy się dużą popularnością. Można ją znaleźć nie tylko w herbaciarniach i sklepach z herbatą, ale niemal w każdym markecie czy sklepie spożywczym. Czym jest czerwona herbata i jakie ma właściwości?

Pochodzenie 

Jak większość herbat, także herbata czerwona pu-erh pochodzi z Chin. Jednak nie każda czerwona herbata może być określana pu-erh – mianem tym można nazywać jedynie herbatę pochodzącą z prowincji Yunnan. Pozostałe czerwone herbaty nie mogą być tak nazywane, nawet jeśli ich proces produkcji przebiega tak samo. Określenie pu-erh pochodzi od miasta Pu’er, z którego wysyłano herbatę na dwór cesarski. Przy zakupie warto więc sprawdzić, skąd pochodzą liście wybranej herbaty – wielu producentów, aby skuteczniej reklamować swoje produkty używa określenia pu-erh nawet na herbaty pochodzące z innych prowincji niż Yunnan. Herbata czerwona pu-erh występuje w dwóch typach: sheng (zielony, tradycyjny) oraz shu (dojrzały, fermentowany). Ten drugi typ jest w Polsce znacznie popularniejszy. Dostępna jest w różnych formach – najczęściej są to sypkie fermentowane liście lub prasowane bryły.

Parzenie i przechowywanie

Czerwona herbata wyróżnia się charakterystycznym lekko piwniczym zapachem, ciemnym czerwonym kolorem oraz słodkawym smakiem. Prawidłowo zaparzona nie powinna być cierpka ani gorzkawa. Przyjmuje się, że herbaty czerwonej, zwłaszcza typu sheng, nie powinno się parzyć wrzątkiem – wpływa to negatywnie na smak i aromat. Najlepiej użyć zagotowanej wody o temperaturze od 85 do maksymalnie 90 stopni Celsjusza. Jedną łyżeczkę liści zalewa się 200ml gorącej wody i parzy przez około 2-4 minuty. Po tym czasie należy oddzielić liście od naparu – w przeciwnym razie herbata będzie przeparzona, za mocna i niezbyt smaczna. Herbata czerwona pu-erh – aby jak najdłużej utrzymać aromat – powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, przede wszystkim w zamkniętym opakowaniu czy puszce. Miejsce, w którym będzie przechowywana nie może być zbyt suche i gorące (herbata może zwietrzeć) ani też zbyt wilgotne (grozi spleśnieniem – jeśli pleśń pojawi się na choćby jednym listku herbaty, należy wyrzucić całość). 

Właściwości

Poza przyjemnością picia aromatycznego naparu o pięknym głębokim kolorze, spożywanie czerwonej herbaty niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim herbata czerwona pu-erh wspomaga proces odchudzania: blokuje lipazę trzustkową i żołądkową, a tym samym powstawanie tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza metabolizm i zmniejsza otłuszczenie narządów wewnętrznych, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu we krwi. Aby jak najlepiej wykorzystać odchudzające działanie czerwonej herbaty, należy pić ją pół godziny po posiłku oraz zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. 
Poza tym czerwona herbata:

  • obniża poziom cukru we krwi
  • zmniejsza produkcję wolnych rodników.
  • ułatwia trawienie i ma korzystny wpływ na jelitową florę bakteryjną
  • posiada korzystne dla zdrowia związki mineralne i mikroelementy (kofeinę, garbniki, mangan, wapń)
  • dzięki zawartości fluoru zmniejsza ryzyko próchnicy
  • normalizuje ciśnienie tętnicze
  • działa moczopędnie
  • ma korzystny wpływ na pamięć
  • łagodzi skutki nadmiernego spożycia alkoholu
  • dzięki zawartości kofeiny ma łagodne działanie pobudzające

Czerwona herbata – oczywiście pita z umiarem – ma dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto więc zadbać o to, aby opakowanie dobrej jakości herbaty czerwonej pu-erh było zawsze pod ręką. Poza korzyściami dla zdrowia, filiżanka aromatycznego naparu poprawia nastrój i umili chwile relaksu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *