Herbata odchudzająca: korzyści i szkody, cechy stosowania i przeciwwskazania

Herbata odchudzająca: korzyści i szkody, cechy stosowania i przeciwwskazania

„Schudnij bez wysiłku”, „herbata na odchudzanie” i „herbata odchudzająca” to najczęściej wyszukiwane hasła w temacie dietetyki. Z pewnością sam przynajmniej raz wpisałeś te frazy w pasku wyszukiwania. Popularność preparatów ziołowych na odchudzanie jest imponująca, ale czy rzeczywiście są one zdolne do cudów, czy też stoi za tym kompetentna praca marketerów?

W naszym artykule uczciwie opowiemy Ci wszystko o herbatach i preparatach ziołowych na odchudzanie . A także o tym, jak nie zaszkodzić ciału w pogoni za sylwetką swoich marzeń.

Wszystkie herbaty odchudzające dzielą się na cztery główne grupy:

  • Środki przeczyszczające. Do tej grupy należą herbaty na bazie liści senny aleksandry (półkrzew z rodziny strączkowych) oraz wszelkie inne naturalne środki przeczyszczające. Chociaż ten rodzaj herbaty był używany do efektów odchudzania od starożytności, ma kilka istotnych wad i może powodować niekorzystne skutki dla organizmu.
  • Diuretyki. Takie herbatki eliminują nadmiar płynów z organizmu, zmniejszają obrzęki rąk i nóg, usuwają opuchliznę w okolicach oczu. Ziołowe środki moczopędne są stosowane jako leki: wymagają przestrzegania szeregu zasad i konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem ich stosowania.
  • Herbaty detoksykacyjne. Herbaty detox służą detoksykacji organizmu.
  • Spalanie tłuszczu. Herbaty mające na celu przyspieszenie metabolizmu.

Korzyści i szkody wynikające z picia herbatek odchudzających

Korzyści

Zacznijmy od deklarowanych korzyści: prawie wszyscy producenci „herbat odchudzających” obiecują, że oczyszczają one organizm z toksyn. Jednak w medycynie detoksykacja nie jest pozbywaniem się mitycznych „toksyn”, ale raczej oczyszczaniem organizmu z metali ciężkich, trucizn i leków.

Detoksykacja może być naturalna (fagocytoza, usuwanie dwutlenku węgla z płuc, toksyn i metabolitów z wątroby oraz kwasu mlekowego ze skóry) lub sztuczna (podawanie szczepionek i surowic, plazmafereza itp.). Terapia detoksykacyjna jest stosowana tylko w leczeniu ostrych zatruć egzogennych (zewnętrznych). Detoksykacja alkoholowa i narkotykowa ma na celu wyłącznie złagodzenie objawów odstawienia. Nie jest możliwe wyeliminowanie substancji toksycznych za pomocą wywaru ziołowego.

Jak wiele korzyści można naprawdę uzyskać z tych produktów?

  • Herbatkę można stosować jako naturalny ziołowy środek przeczyszczający, gdy jest to konieczne z medycznego punktu widzenia. Jednak w takich przypadkach lekarze zalecają stosowanie ich nie dłużej niż przez 2 tygodnie, przy jednoczesnym stałym monitorowaniu poziomu potasu i innych minerałów odpowiedzialnych za pracę serca i układu krążenia. Utrata wagi z takimi środkami jest możliwa tylko kosztem zwiększonego wypróżnienia i zmniejszenia poziomu płynów w organizmie.
  • Stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, szczególnie w przypadku chorób nerek i układu moczowego. Zmniejszenie masy ciała za pomocą wywaru i herbaty moczopędnej można osiągnąć tylko poprzez usunięcie płynów z organizmu.
  • Jest to prawie jedyny ziołowy spalacz tłuszczu uznawany przez lekarzy – imbir. Zawarte w nim gingerol i shogaol zmniejszają apetyt i przyspieszają metabolizm.

Szkody

Podczas gdy wiele osób zna „użyteczność” tych herbat odchudzających, nie wszyscy są świadomi ich ewentualnej szkodliwości. Do czego może doprowadzić niekontrolowane zażywanie napojów detoksykacyjnych?

Głównym niebezpieczeństwem związanym z piciem herbat moczopędnych i przeczyszczających jest odwodnienie i wydalanie ważnych dla życia minerałów (potas, wapń, magnez), związków mineralnych i witamin. Szczególnie niebezpieczna jest utrata potasu – jest to jeden z pierwszych składników odżywczych, który ulega eliminacji. Potas ma ogromny wpływ na organizm: jest odpowiedzialny za normalizację ciśnienia krwi, bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych i syntezie białek oraz normalizuje funkcje wydalnicze nerek.

Ciągłe spożywanie herbatek typu detox powoduje chroniczny niedobór tego mikroelementu, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci. Przewlekły niedobór potasu wpływa na zdrowie psychiczne człowieka i może być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu depresji endogennej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *