Zapalenie ucha środkowego to stan zapalny lub infekcja zlokalizowana w wewnętrznej części tej części ciała, która najczęściej dotyka dzieci. Może wystąpić w wyniku przeziębienia, bólu gardła lub infekcji dróg oddechowych. Daje charakterystyczne objawy, m.in. problemy z zachowaniem równowagi w trakcie poruszania się. Jak jeszcze rozpoznaje się zapalenie ucha środkowego i w jaki sposób się je leczy?
Objawy zapalenia ucha środkowego
Tego typu infekcje są zwykle wynikiem nieprawidłowego działania trąbki Eustachiusza łączącej ucho środkowe z okolicą gardła. Narząd ten pomaga wyrównać ciśnienie między uchem zewnętrznym a uchem środkowym. Kiedy nie działa poprawnie, dochodzi do gromadzenia się płynu za błoną bębenkową. Kiedy ten nie może spłynąć, w uchu namnażają się bakterie i wirusy, o czym więcej przeczytasz na stronie geers.pl.
Zapalenie ucha środkowego może dawać objawy, takie jak:
- ból,
- problemy ze snem,
- gorączka,
- wyciek płynu z ucha,
- problemy z utrzymaniem równowagi,
- pogorszenie się słuchu.
Powyższe znaki świadczące o możliwym rozwoju infekcji występują także w przypadku innych jednostek chorobowych, dlatego w razie ich wystąpienia warto odwiedzić lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Do postawienia diagnozy zwykle wystarczy podstawowe, bezbolesne badanie przy użyciu osteoskopu. Niekiedy dodatkowo przeprowadza się tympanometrię, aby wykluczyć powikłania, np. pęknięcie błony bębenkowej.
Zapalenie ucha środkowego – leczenie
Aby móc wyleczyć stan zapalny i dobrać odpowiednią jego metodę, lekarz uwzględnia m.in. wiek pacjenta, historię medyczną, ewentualne alergie czy tolerancję na dane leki. Leczenie zwykle obejmuje:
- stosowanie antybiotyków w formie kropli dousznych lub doustnych,
- leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych,
- obserwację pacjenta,
- kombinację powyższych (w zależności od stanu chorego).
Jeżeli w uchu nadal występuje stan zapalny i wydzielina po trzech miesiącach od rozpoczęcia terapii, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu myringotomii, czyli przekłucia błony bębenkowej. Pozwala na wyrównanie ciśnienia w uchu i usunięcie nadmiaru wydzieliny. Myringotomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym u dorosłych lub ogólnym u dzieci. Gdy zapalenie ucha środkowego ma charakter przewlekły lub występuje bardzo często, na niektórych pacjentach przeprowadza się zabieg usunięcia migdałków.
Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia powikłań m.in. wystąpienia infekcji w innych częściach głowy, trwałą utratę słuchu, a nawet nieprawidłowy rozwój głosu i mowy u dzieci.
Leave a Reply