Cukrzyca typu 1 lub inaczej cukrzyca insulinozależna to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka głównie osób pomiędzy 10. a 14. rokiem życia. Dotyczy ok. 10% wszystkich zachorowań na cukrzycę. W jej przebiegu przeciwciała układu odpornościowego atakują komórki trzustki, których zadaniem jest produkcja insuliny. Prowadzi to do niedoboru lub całkowitego braku insuliny w organizmie, co uniemożliwia właściwy metabolizm cukru. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy typu 1, a także w jaki sposób przebiega jej leczenie?
Przyczyny cukrzycy typu 1
Choć z zasady cukrzyca typu 1 nie jest chorobą dziedziczną, większe ryzyko zachorowania na nią występuje u osób, które mają skłonności genetyczne do chorób autoimmunologicznych. Ze względu na złożoność i specyfikę chorób z tej grupy specjaliści wciąż jednak nie są pewni, dlaczego niektóre osoby mają większe predyspozycje do cukrzycy typu 1 niż inne. Wśród przypuszczalnych przyczyn i czynników ryzyka wyróżnia się:
- przebycie niektórych infekcji wirusowych i bakteryjnych (np. różyczka, świnka)
- stres
- niedobór witaminy D
- toksyny środowiskowe.
W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, niewłaściwy tryb życia i otyłość nie mają wpływu na rozwój choroby.
Objawy cukrzycy typu 1
Wczesne objawy cukrzycy są dość charakterystyczne, niezależnie od jej typu. Zalicza się do nich m.in.:
- wzmożone pragnienie
- zmęczenie i senność, zwłaszcza po posiłku
- częste oddawanie moczu
- nagły spadek wagi niezwiązany ze zmianą diety
- uczucie suchości w ustach
- oddech o zapachu acetonu
- częste infekcje intymne u kobiet.
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak kwasica ketonowa, objawiająca się zmęczeniem, bólem głowy, bólem w klatce piersiowej i nudnościami. Mogą występować zaburzenia świadomości, włącznie z utratą przytomności i śpiączką. Innym powikłaniem przy cukrzycy jest nefropatia cukrzycowa, prowadząca do uszkodzenia i niewydolności nerek.
Leczenie cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki lekom oraz właściwiej diecie, długość i poziom życia chorego może być taki sam jak u osoby zdrowej. Leczenie cukrzycy opiera się na stałej kontroli stężenia glukozy we krwi oraz wyrównywanie go poprzez przyjmowanie insuliny. Konieczna jest również odpowiednia dieta cukrzycowa, indywidualnie skomponowana przez lekarza lub dietetyka. Przy diecie cukrzycowej sprawdzają się również specjalne herbaty i suplementy diety dla diabetyków. Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 muszą więc stale kontrolować swój stan zdrowia i pozostawać pod opieką lekarza, aby uniknąć groźnych powikłań.
Leave a Reply