Czy herbata jest zdrowa? Wyjaśniamy

Obecnie spotkać można różnorodne rodzaje herbat -czarne, zielone, herbaty oolong, a nawet białe. Wybór może być przytłaczający! A z tymi wszystkimi odmianami przychodzi zmartwienie, czy są one zdrowe, czy też nie. Czy mają jakieś korzyści zdrowotne? A może są po prostu stratą czasu i pieniędzy? Odpowiedź brzmi – tak, wiele korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą picie herbaty – jednak w ten temat warto zgłębić się dalej.

Czym jest herbata?

Najprościej mówiąc, herbata to napój pochodzący z liści. Produkuje się ją poprzez fermentację liści z wodą. W ten sposób powstaje naturalna substancja antybakteryjna, która znajduje się w liściach. Na całym świecie produkuje się wiele rodzajów herbaty – najpopularniejszymi odmianami są jednak herbaty zielone, o których przeczytać można w naszym artykule „Dlaczego warto pić zieloną herbatę?„. To właśnie je najczęściej można znaleźć w sklepie spożywczym. Można też spotkać herbaty czerwone i białe, ale te są mniej popularne.

Zielone herbaty są najpopularniejsze ze wszystkich. Są spożywane na całym świecie ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i zdrowotne.

Korzyści zdrowotne wynikające z picia herbaty są liczne. Istnieje ponad 150 badań dotyczących korelacji między herbatą a dobrym zdrowiem. Jedną z najlepszych korzyści z picia herbaty jest możliwość obniżenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Dlaczego powinieneś pić herbatę?

Jest mnóstwo powodów, aby regularnie pić herbatę. Jest też kilka powodów, dla których możesz nie chcieć. Chociaż herbata nie zastępuje zdrowych nawyków żywieniowych, jest jednym z wielu wspaniałych sposobów na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych.

Herbata zawiera przeciwutleniacze. Antyoksydanty to witaminy i substancje chemiczne, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem. Wiele z nich znajduje się w zielonej herbacie, w tym galusan epigallokatechiny (EGCG), katechiny i flawonoidy. EGCG jest uważany za najsilniejszy przeciwutleniacz występujący w herbacie. Znajduje się również w brokułach, jabłkach, winogronach i wielu innych roślinach.

EGCG ma wiele potencjalnych korzyści dla zdrowia. Może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi, cukrzycy i wielu innym. Choć badania są ograniczone i wstępne, coraz lepiej rozumiemy, jak potężny może być EGCG.

Korzyści zdrowotne wynikające z picia herbaty

Herbata ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Najpopularniejszą z nich jest jednak możliwość obniżenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Przeciwutleniacze w herbacie mogą pomóc w zapobieganiu chorobom, zmniejszając ryzyko chorób serca, a nawet raka. Mogą one również pomóc w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym, takim jak rak i choroba Alzheimera.

Regularne picie herbaty jest również związane z poprawą funkcjonowania mózgu. Dzieje się tak za sprawą zawartego w napoju EGCG. Im więcej pijesz, tym więcej będziesz czerpać korzyści.

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę

Jest kilka rzeczy, o których będziesz chciał pamiętać, jeśli chodzi o parzenie herbaty.

Po pierwsze, zawsze pamiętaj, że woda jest najważniejszym składnikiem. To dlatego, że wrzucasz do niej wszystkie liście. Jeśli używasz złej wody, wtedy nie będziesz otrzymywać żadnych korzyści w ogóle.

Woda jest tym, co odróżnia herbatę od kawy. Kawa jest parzona z palonych ziaren, które są już nasycone wspaniałym smakiem. Herbata nadal przynosi korzyści zdrowotne, ale bez mocnego smaku, do którego przyzwyczaiła nas kawa.

Co najważniejsze, będziesz chciał się upewnić, że nie używasz wrzącej wody. Jest tak dlatego, że wrząca woda ma wysoki poziom pH. Oznacza to, że jest prawdopodobne, aby spalić swój język.

Gdzie zaopatrywać się w herbatę?

To jest świetne pytanie! Choć większość ludzi myśli o kupowaniu torebek z herbatą, to w rzeczywistości nie jest to najlepsza opcja.

Najlepszym i najzdrowszym miejscem na zakup herbaty jest lokalny, organiczny, farmerski rynek. To dlatego, że można uzyskać najświeższe liście. Będą one również w stanie zapewnić ci wgląd w różne rodzaje herbaty. Oznacza to, że możesz dokonać bardziej świadomego wyboru.

Istnieje jeszcze kilka innych możliwości zaopatrzenia się w herbatę. Jeśli ktoś preferuje konkretny rodzaj herbaty, często można go znaleźć w Internecie. Można też sprawdzić lokalnych producentów herbaty lub internetowe kluby herbaciane.

Zakończenie

Korzyści zdrowotne wynikające z picia herbaty są liczne. Najpopularniejsze z nich to możliwość obniżenia ryzyka wystąpienia u Ciebie niektórych chorób. To także bogate źródło antyoksydantów, które mogą pomóc Ci w zapobieganiu chorobom związanym ze starzeniem się.

Najlepszym i najzdrowszym miejscem do zakupu herbaty jest lokalny, organiczny, rynek rolniczy. To dlatego, że można uzyskać najświeższe liście. Będą również w stanie zapewnić ci wgląd w różne rodzaje herbaty. Oznacza to, że możesz dokonać bardziej świadomego wyboru.

Proces prawidłowego parzenia herbaty jest ważny. Jest to również dość łatwy proces. Należy upewnić się, że nie używamy wrzącej wody. Wrzątek ma bowiem wysoki poziom pH. Oznacza to, że może poparzyć język.

Co najważniejsze, będziesz chciał się upewnić, że nie używasz plastikowych torebek z herbatą. Są one nie tylko złe dla środowiska, ale także dla Twojego zdrowia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *